NAPADI NA MREŽE

Prosečni korisnici ne brinu se previše oko napada jer su pod utiskom da nisu zanimljivi potencijalnim napadačima. Međutim, to je u potpunosti pogrešno. Napadači obično imaju za cilj iskoristiti ukradeni računar ( zombi ) za slanje spama, distribuciju ilegalnog sadržaja i slićnih ilegalnih radnji. Korisnik se može naći u neugodnoj pravnoj situaciji ukoliko je njegov zombi računar iskorišćen za napad npr. neki javni servis.

Napadači obično  za cilj imaju da pod svojom  kontrolom imaju veći broj računara koji se mogu gledati čak i kao mreža. Takve mreže zombija  često se iznajmljuju spammerima i drugim kriminalnim grupa, koje ih koriste za svoje ilegalne aktivnosti. Napadač koristi razločite tehnike da preduzme kontrolu nad nekim sistemom ili mreži, i  pri tome uglavnom postupa po nekoj metodologiji. Ta metodologija se odvija po sledečim koracima:

Za početni napad prikuplja podatke i karakteristike kao što su podržani servisi, protokoli sa mogućim ranjivostima i ulaznim tačkama. Posle prikupljanja podataka, vrši analizu stanja i ispituje mogućnosti za upad.Nakon uspešnog napada, napadač pokušava da poveća svoja prava tako što će pokušati da preuzme administratorske privilegije tj.da uđe u grupu korisnika koji imaju sva prava nad sistemom. Kada prvi put uspe da pristupi sistemu, napadač preduzima korake da olakša buduće napade i da prikrije tragove. Analiza dnevničkih datoteka često može otkriti rane znakove pokušaja upada u sistem, i to pre nego što nastane šteta.



Napadači koji ne mogu da pristupe sistemu ili računarskoj mreži, i  ne mogu da ostvare svoj cilj, često preuzimaju napad koji prouzrokuje odbijanje usluga ( denial of service attack, DoS ), kako bi sprečili druge da koriste aplikaciju.Primer ovakvog napada je SIN flood attack gde napadač koristi program koji šalje veliki broj TCP SIN zahteva  da bi se zagušio red dolazećih konekcija na serverskom računaru, onemogućavajući tako druge korisnike da se povežu na server i iskoriste njegove usluge. Za druge napadače,

DoS napad je cilj od samog početka. Ova vrsta DoS napada daleko je najopasnija od svih napada uskraćivanjem usluga. To je zbog toga što ne postoji jednostavan način kako se zaštititi. Umesto zaštite nadogradnjom sistema i instaliranjem najnovijeg hardvera i programa, u ovom slučaju jedini je način  zaštite uz pomoć dodatnih sistema.

DoS napad je sličan napadu zatrpavanja  ping naredbom. Razlika leži u tome što se napad izvršava istovremeno sa vise različitih računara. U ovom slučaju, vlasnici računara sa kojih se izvršava napad ne moraju ni biti svesni činjenice da se njihov računar koristi u napadu na neku web stranicu ili mrežu. Kontrola nad takvim tvz. Zombi računarima može se pridobitii iskorišćavanjem nekih od propusta prelijevanja skladišta.

Od DoS napad prilično se teško štiti. Postoje dva načina sprečavanja napada:

1.      nadogradnjom resursa kako bi se podneo dodatni saobračaj i

2.      korišćenjem sistema za detekciju i prevenciju mrežnih napada.

Нема коментара:

Постави коментар