TEHNOLOGIJA


Živeti delotvorno znači biti dobro informisan.Francuska akademija nauka daje definiciju informatike kao: Nauka o racionalnoj obradi informacija pomoću automatskih mašina time da se informacija smatra nosiocem ljudskih znanja i komunikacija u oblasti tehnike ekonomije i drugih društvenih nauka.

Tehnologija je nauka o veštinama i zanatima; naučno prikazivanje ljudske delatnosti kojoj je svrha prerada prirodnih proizvoda za ljudsku upotrebu”. U informatici se bavimo preradom informacija-podatke pretvaramo u informacije i informacije u informacije. Povezujući dva pojma informatiku i preradu informacija dolazimo do pojma informatička tehnologija. Informatička tehnologija obuhvata: organizaciju postupke i sredstva koji se koriste u preradi informacija. U samoj suštini praktične organizacije postupaka i sredstava informatičke tehnologije je računar te se informatička tehnologija moze tumačiti i kao primena računarske tehnike. Kada se radi sa algoritmima kao potencijalno ostvarljivim postupcima koji nakon konačnog broja koraka dovode do traženog rezultata otvara se potreba za računarom sa potencijalno neograničenom memorijom i beskonačno velikom brzinom rada.


Digitalna tehnologija otvorila je vrata novim mogućnostima stvaranja i prenošenja informacija u raznoraznim oblicima uz pomoć medija. Razvoj je otišao toliko daleko da klasična pitanja poput medijskih sloboda i njihove ekonomske i društveno-političke uvjetovanosti više nisu dovoljna. Potrebno je istražiti načine upotrebe tehnoloških inovacija, kao što je natjecanje medijskih kuća u tome tko će i kakvom tehnologijom objaviti što više sadržaja u što manje vremena i za što manje novca. Multimedijska dostupnost i razmjena videa, nekad rezerviranoga samo za televiziju, destabilizira tradicionalnu podjelu na razdvojene medije tiska, zvuka i slike i otvara raspravu o novim oblicima novinarskog izražavanja. "Digitalne vijesti", koje nastaju iz maksimizirane razmjene informacija multipliciranim kanalima I konvergiranim medijima, uspostavljaju i neke nove zakonitosti. Primjerice, nekad najvažnija vijest zamjenjuje se najnovijom, a redakcijskoj uz bok dolazi korisnička, dok televizijski izvor prati tiskovni i obrnuto. Kako bismo pronikli u tehnološko-institucionalne zasade novih trendova, u žarište stavljamo medijski sadržaj čije kolanje razvoj medija ubrzava i istodobno raspršuje u različitim smjerovima i različitim medijima.



Нема коментара:

Постави коментар