SIGNALI


Vrlo često se javlja potreba da se zabeleže odredjeni signali koji se javljaju u prirodi. Najčešće sretani primeri signala su svakako zvuk i slika Signal je fenomen koji nosi neku informaciju. Signali se sreću gotovo u svim oblastima nauke i tehnike, na primer, u fizici, biomedicinskim istraživanjima, telekomunikacijama, radiolokaciji, sistemima upravljanja itd. 

Signal se u telekomunikacijama obično posmatra kao zavisna fizička veličina (zavisna promenljiva,funkcija). Ona se menja u zavisnosti od druge fizičke veličine (nezavisne promenljive).Zavisna promenljiva može da bude, po svojoj prirodi: napon, struja, električni potencijal, skup brojeva dobijenih očitavanjem nekih podataka, itd. Nezavisna promenljiva može da bude vreme, neka od prostornih koordinata (x, y), itd. Najčešće je signal realna veličina. Ponekad se koriste i signali za koje kažemo da su kompleksni. Kompleksni signal je kombinacija dva signala.

Postoje mnogo vrste signala a neki od njih su:

Analogni signal
Digitalni signal
Periodični signal
Aperiodični signal
Deterministički signali
Stohastički signali


Za prenos kodiranog signala kroz kabl mogu da se koriste dve tehnike: Prenos u osnovnom opsegu i prenos u širokom opsegu. U prenosu podataka od izvora do odredišta mora se voditi računa o prirodi podataka, o uređajima koji obezbeđuju prenošenje podataka, o tome kakvo procesiranje ili prilagođavanje se može zahtevati duž prenosnog puta a koje bi obezbedilo razumljive prijemne podatke. Termin analogni ili digitalni odnosi se na kontinualni i diskretni signal. Ova dva termina koriste se često u prenosu podataka u najmanje tri konteksta i to:

1. Podaci
2. Signalizacija
3. Transmisija


Signal je električna ili elektromagnetna prezentacija podataka. Signalizacija je čin propagacije signala preko odgovarajućeg medijuma. Na kraju, transmisija je prenos podataka propagacijom i procesiranjem signala. Analogni podaci uzimaju kontinualne vrednosti na nekom intervalu. Digitalni podaci uzimaju diskretne vrednosti, primer su tekst i celi brojevi. 

Obe vrste signala mogu se prenositi kroz odgovarajući transmisioni (prenosni) medijum. Način na koji se ovi signali tretiraju u zavisnosti je od prenosnog sistema. Analogni prenos je način na koji se prenosi analogni signal, bez zalaženja u njegov sadržaj. Signal može da predstavlja analogne podatke (npr. govor) ili digitalne podatke (npr. podaci koji prolaze kroz modem). U oba slučaja analogni signal će postati slabiji (oslabljen) posle određenog rastojanja.

Нема коментара:

Постави коментар